Neposlouchej nikoho pod osmdesát!

Uplynulý týden jsem si vymezila dvěma kulturními akcemi, jež byly obě poměrně zásadně spojeny s osobami staršími osmdesáti let. V pondělí 2.5. to byla premiéra nového dokumentu brněnského studia ČT Slovácká suita, dnes (9.5.) recitál brněnského operního pěvce Richarda Nováka v Redutě.

Dušan Holý (*1933), významný etnomuzikolog a horňácký muzikant, sice premiéru ze zdravotních důvodů neuváděl, byl však jedním z pamětníků, kteří v dokumentu vzpomínali na nejrůznější aspekty života na moravském Slovácku v době jejich mládí a dětství. Vrátil mě tím trochu do dětsví vlastního, v němž jsem spoustu svátků, víkendů a část prázdnin trávívala v Hrubé Vrbce u babičky (*1917) a dědáčka (*1905). Kdy jsme vždycky v červenci jezdili na Horňácké slavnosti do Velké a já poslouchala slavné hudce, o kterých jsem předtím slyšela dospělé s úctou mluvit. A mluvit úplně jinak, než jsem byla zvyklá z Brna.

Richarda Nováka (*1931) jsem poprvé slyšela teprve loni na podzim jako Kostelníka v Pucciniho Tosce. Nicméně už dřív jsem zaregistrovala, že jde o brněnskou operní legendu. A přestože u letitých legend vždy hrozí nebezpečí, že jsou spíš na svůj věk obdivuhodně vitální než skutečně dobří, pan Novák mě i na poměrně malé ploše své role okouzlil. Krásný, plný, emocemi a zkušeností nabitý hlas, spojení suverénního hereckého i pěveckého projevu. Před hodinou skončil v Redutě recitál, při jehož hodnocení by se člověk rozhodně nemusel rozepisovat o úctyhodném věku, aby zachytil, co na něm bylo silné.

Nedávno jsem si uvědomila, že jsem v dětství i během dospívání byla zvyklá na výraznou přítomnost lidí ve věku skutečně velmi úctyhodném. Vlastně až na gymnasiu jsem s až iracionální nevolí zjistila, že prarodiči mohou být třeba i padesátníci. Na to jsem prostě nebyla zvyklá. Dědáček, který nepamatuje první světovou, prostě není pořádný dědáček. Těsné soužití s osobou o sedmdesát a více let starší vás prostě nemůže neobohatit, hlavně když jste sami ve věku nejvnímavějším a nejrozjitřenějším. V našem konkrétním rodinném případě byla generační propast zvětšená rozdílným životním stylem nukleární rodiny z brněnského paneláku a rodiny drobných sedláků z horňácké vesnice, jejichž život navíc ovlivňuje katolická víra té podoby, jakou většina mých vrstevníků mohla poznat tak maximálně z knih a filmů. Moje dětské cesty „k vrbecké babičce“ byly cestami do jiného, záhadného a starobylého světa. Děsivého i krásného. Děsivě krásného. Asi nic jiného mě v dětství tak silně nepoznamenalo, v dobrém i zlém.

Tento post vlastně původně vůbec neměl obsahovat tolik vzpomínání a nostalgie. Ale tak to máte se starými lidmi pořád. Nemusí plnit vaše očekávání, naopak mají právo vám přeházet všechno naplánované, mají všechno na háku a někdy s oblibou říkají věci, které by si dřív netroufli. A vy je ještě rádi necháte. Tímto děkuji své ženě, že mi půjčuje svou babičku, a mně tak zůstává v životě někdo, koho můžu podarovat likérovými bombóny a vyslechnout rozkošnou větu: „že takhle utrácíte za starou bábu!“

V dnešních písních vám budou zpívat samí staří lidé. A vám se to bude líbit!!!

Z bratrů Holých jsem jako malá výrazněji vnímala staršího Luboše (*1930). Jeho hlas a osobnost působily uhrančivě, a to i na unavené dítě, kterému je zima a z té zadní řady dost špatně vidí. Naposledy jsem ho slyšela tak někdy v polovině devadesátých let. Zemřel v roce 2011.

Jeho mladší bratr Dušan (*1933) naštěstí stále žije a jak. Loni vydal s Musicou Flokloricou výborné album Nejen zahrádečky a já pevně doufám, že ho na letošních Horňáckých slavnostech uvidím v co nejlepší formě.

Co ještě dodat k Richardu Novákovi. Snad jen doporučení, abyste si nenechali ujít pokud možná žádný z jeho budoucích recitálů.

Leonard Cohen (*1934), jeden z mála osmdesátníků, který když zazpívá

If you want a lover,                                                                                                                                             I’ll do anything you ask me to.
And if you want another kind of love,
I’ll wear a mask for you
If you want a partner, take my hand
Or if you want to strike me down in anger,
Here I stand
I’m your man

nejen že vám to nepřipadá nepatřičné nebo dokonce komické, ale dovedete si představit spoustu výrazně mladších žen, které by velmi rády reflektovaly.

Chuck Berry (*1926) je jeden z těch, kteří vzbuzují touhu vykřiknout: „chudák stará, ještě žije?!“ Nejen že žije, on dokonce i koncertuje!

No a Jerry Lee Lewis (*1935) tu taky nemůže chybět. Schválně, kolik z vás vědělo, že je naživu, no! Sice spíš patří do kategorie legendy, u níž si řeknete „kéž bych měl v jeho věku tolik energie“ a od dalšího hodnocení raději upustíte, ale… když ona je ta jeho energie vážně obdivuhodná.

A Buddy Guy (*1936) to pro dnešek uzavře. I když doufám, že on sám svou aktivní muzikantskou dráhu ještě dlouho nebude muset uzavírat. Je to prostě badassmotherfucker a já doufám, že si ke svým osmdesátinám 30. července dopřeje pořádný mejdan!

 

A jako úplnou tečku přijměte ukázku z legendárních kárných proslovů mé léta zvěčnělé vrbecké babičky, adresátem byla jako většinou má matička:
Eném do teho divadla létáš. Co na tém vyzískáš? Jarek má tých kamarádůch hercůch blbcůch a tak vy porád eném do divadla. A prežehnat sa, pomodliť sa, to ne!

 

 

 

 

 

 

Reklamy

supitwist se představuje:

Iniciály: VH *** Nacionále: narozena 8.1., žije v Brně *** Předměty studia: nederlandistika, filmová věda, mezinárodní vztahy. Vše jsem studovala ráda. *** Živí se: psaním, čtením, překládáním *** Baví se: filmy, hudbou, literaturou, uměním, projekty, skládáním origami, cestováním, mobilními aplikacemi
Příspěvek byl publikován v rubrice Pondělní písně se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Neposlouchej nikoho pod osmdesát!

  1. Světlana napsal:

    Krásné. Dojala jsem se až k slzám.

    To se mi líbí

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s