Písňové liškování

Momentálně v Brně probíhá 5. ročník festivalu Janáček Brno. Někteří naivní diváci, abych se přímo nejmenovala, se těší na jistě silné operní zážitky, jiní ve festivalu a jeho úrovni spatřují vtělení svých úspěchů. Ale najdou se i škarohlídové, kteří upozorňují na poněkud nevyhraněnou dramaturgii a jistou provinčnost.

Nejlepší náměstek primátora Matěj Hollan se na Facebooku vlastnoručně poplácává po ramenou za zabezpečení pravé důstojnosti festivalu, případně nyje nad pochvalou samotného Roberta Carsena. Přemýšlím, zda z pana Carsena udělala nejlepšího současného světového režiséra ona pochvala, nebo zda jím v očích páně Hollanových byl již dříve. Faktem ovšem je, že z málo čeho čiší provinčnost tak, jako z dojemně nadšené ochoty místních brát smrtelně vážně každou zdvořilostní frázi kočovného zahraničního umělce.

Mně jako laikovi je vlastně celkem jedno, zda se festival může pochlubit nějakou skutečnou janáčkovskou premiérou. Jako osoba, která se momentálně snaží nasávat operní zkušenosti, jsem vděčná téměř za všechno, co mi organizátoři takhle pěkně přivezou až pod nos. Samozřejmě by se mi velmi líbilo, kdybych si na festivalu mohla dopřát kompletní přehlídku Janáčkových oper. Ale na zítřejší operu The Cave se nepokrytě těším, i když mám podezření, že by se toto představení dalo napentlit v podstatě na jakýkoli festival, nejen ten janáčkovský.

Tématem dnešních Písní nebude ani provinčnost, ani pochvaly, ani zdvořilost, ani touha po výjimečnosti. Tématem Písní budou lišky. Uznávám, že je malinko dětinské mít spojeného velikána Janáčkova formátu především s liškami. Ale je to tak. Liška je to první, co se mi při myšlence na Janáčka vybaví. Příhody lišky Bystroušky byly první Janáčkovou operou, kterou jsem viděla. A lišky mám v oblibě už od předškolního věku. Tak tedy vzhůru za rezavým ocasem!

Je zvláštní, jak se mění obecná popularita nejrůznějších zvířat. Koťata jsou populární konstantně, psi jsou nejvhodnější pro generování patosu. Ale sovy, vlci, motýli, jeleni, lišky…ti všichni se na piedestalu oblíbených motivů střídají podle jakýchsi záhadných algorytmů. Lišky jsou populárním motivem především u alterantivnějších tvůrců. Design markety jsou lišek plné, můžete se liškami obalit doslova od hlavy až k patě. A pak si u toho doma můžete pustit album Láska Bystrouška od Lukáše Grygara.

Singl Foxy Lady kapely The Jimi Hendrix Experience vyšlo na konci roku 1967 a stala se z něj asi nejpopulárnější Hendrixova píseň. Podle časopisu Rolling Stone jde o 153. nejlepší píseň všech dob.

Erotičnost lišek je nepopiratelná, zjevně ji silně vnímají všechny národy, které se s liškami kdy setkaly. Dokonce i Slováci!

V japonské kultuře hrají lišky (kitsune) a liščí démoni (nebo spíš démonky) zcela zásadní roli. Lišky mívají magické schopnosti, dokáží se proměňovat v lidi, jsou mazané a stejně jako v naší kultuře jsou to bytosti ambivalentní. Mohou vás nepěkně napálit, ošálit, svést z cesty, nebo vám mohou přinést bohatství, štěstí a mnohé slasti. Nebo všechno dohromady. Memoáry takové jedné japonizující liškodlačky sepsal Viktor Pelevin. Píseň o liščí svatbě nazpívala japonská hvězda Hatsune Miku.

Paní Liška, kultovní pohádka mého dětství, vznikla pro pásmo Studio kamarád. Skvělá titulní píseň je dílem skladatele Milana Dvořáka a dramaturga a scénáristy Jiřího Chalupy. V pohádce naleznete mnohou moudrost a jiné poučení, ale pokud nemáte čas, užijte si alespoň tuto bezkonkurenční odrhovačku.

Po papundeklověplyšové nádheře si dáme trochu toho glamrocku. Britští Sweet zůstali sice poněkud ve stínu slavnějších glamrockových kapel, ale své chvíle intenzivního úspěchu si svého času také užili. Píseň Fox on the Run z roku 1975 byla projevem jejich snahy o trochu tvrdší a méně nasládle popový zvuk. Jde o jejich nejprodávanější singl vůbec.

Měla jsem sto chutí dnešní písně škodolibě zakončit supervlezlou hitovkou What does the Fox say?, ale pak se mi vás malinko zželelo. A tak to pro dnešek zakončíme krotkou písní Foxy Foxy od Mott the Hoople, o jejichž vůbec největší hit All the Young Dudes se postaral David Bowie.

Foxy Foxy come out tonight
Foxy Foxy it’ll be alright
Foxy Foxy oh let me into your heart
Foxy Foxy give me one more chance
Foxy Foxy give me one more dance
Foxy Foxy don’t let them keep us apart
Foxy Foxy don’t neglect me
Foxy Foxy please don’t reject me
Foxy Foxy don’t let it end ‚fore it starts

A to je pro dnešek vše. Přeji vám dobrou pondělní noc, ať vás lišky svádí celou noc!

A kdybyste z toho svádění byli příliš rozrušeni, pusťte si na uklidnění a na usnutí pěknou pohádku.

Reklamy

supitwist se představuje:

Iniciály: VH *** Nacionále: narozena 8.1., žije v Brně *** Předměty studia: nederlandistika, filmová věda, mezinárodní vztahy. Vše jsem studovala ráda. *** Živí se: psaním, čtením, překládáním *** Baví se: filmy, hudbou, literaturou, uměním, projekty, skládáním origami, cestováním, mobilními aplikacemi
Příspěvek byl publikován v rubrice Pondělní písně se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s