Klaním se, Měsíci

Dnes naši noční oblohu prozáří největší úplněk za 68 let. Tedy pokud u vás není, stejně jako u nás, zataženo. Ovšem i pokud zataženo je a úplněk se projevuje jen jako silná záře za mraky, nemusíte zoufat. Úplněk své magické schopnosti projeví i pod rouškou kumulované vlhkosti; můžete kvůli němu otéct, své dítě díky němu lépe odstavíte nebo přímo nečekaně porodíte. Blahodárné rostliny je vhodné při úplňku trhat, vyrábět z nich masti, výluhy a jiné produkty, dokonce i hnojit. Ale pozor, Měsíc škodí! I tři dny po úplňku!

Při úplňku se prý hůře spí, snad vám tedy přijde vhod dnešní sestava písní zastřešená slovem MĚSÍC.

Zablesklo se –

déšť utichl a v lese

zazářil měsíc

Blue Moon of Kentucky je velký bluegrassový hit z roku 1946 od velkého Billa Monroa. V roce 1954 byl nazpíván Elvisem Presleyem, v roce 2002 byl Knihovnou Kongresu USA zařazen do pokladnice hudebních nahrávek – National Recording Registry. Následující verze skupiny Rangers/Plavci/Rangers asi není tou nejlepší na světě, nicméně právě tuto verzi jsem poprvé slyšela už jako batole. A vysoký hlas toho pána mě již tehdy nemálo fascinoval.

Když od Modrého měsíce odpářete Kentucky, máte tu jiný slavný hit, jazzový standard Blue Moon. V roce 1937 ho napsali Richard Rodgers a Lorenz Hart a od té doby se dočkala bezpočtu nejrůznějších verzí. Já mám pro vás dnes jednu z těch nejznámějších, od Elly Fitzgerald.

U melancholických písní a zastřených ženských hlasů ještě chvíli zůstaneme a necháme si Monikou Načevou povědět, že Měsíc je osamělý místo. Píseň pochází z alba Nebe je rudý (1996). Klip natočil Tomáš Mašín, který se o mnoho let později proslavil jako režisér vystajlovaného filmu o Egonu Bondym 3 sezóny v pekle.

Vždycky mě hrozně iritovalo, když se někdo rozhodl pojmenovat své dílo stejně, jako se jmenuje už jiné starší a slavné dílo. Člověku se to pak darmo plete. Nicméně Beckovi jsem ochotna odpustit. Beckova Blue Moon je stará necelé dva roky, pochází z alba Morning Phase, vydaného na počátku roku 2014.

A teď by to chtělo nějakou rozjásanou veselou píseň o vážných věcech. Mňága a Žďorp, skupina z Valašského Meziříčí, vydala v roce 1994 album Nečum a tleskej (vol.2). A na něm zářila písnička Měsíc, postmilostný duet frontmana Petra Fialy a hostky Míši Klímkové.

O Měsíci se samozřejmě nezpívá jen v češtině a v angličtině. Například ve francouzštině je Měsíc (La Lune) rodu ženského. A tak není divu, že když se mu, tedy vlastně jí, nějaký muž otevře, svěří se se svými bolestmi a vztahovou nejistotou, škodolibá Luna se mu jen vysměje. Přesně jako v písni J’ai demandé à la lune (Zeptal jsem se Luny) od francouzské skupiny Indochine. Touto písní z roku 2002 se novovlnná skupina z osmdesátých po dlouhé době vrátila ke své dřívější popularitě.

LP Sklípek Yvonne Přenosilové byla jedna z nejoblíbenějších desek mého prepubertálního věku. Když rodiče nebyli doma, pustila jsem si ji na plné pecky a zkoušela napodobit svébytný styl zpěvu paní Přenosilové. Píseň Měsíc (hudba: Karel Mareš, text: Eva Jarošová) se mi obzvlášť líbila, nejraději jsem ji poslouchala hlavou dolů a představovala si, že tančím na stropě.

A to je pro dnešek vše. A kdybyste snad ani po sedmici Pondělních písní nemohli usnout, mám pro vás na závěr jednu z mých oblíbených papundeklových televizních pohádek, jejíž název jsem si pro dnešní blog vypůjčila.

Za dlouhé noci

mudruje opice jak by

uchopila měsíc

Obě haiku pochází z knihy Pod tíhou měsíce, Výběr z haiku v překladu Antonína Límana. Autorem je Masaoka Šiki.
Reklamy

supitwist se představuje:

Iniciály: VH *** Nacionále: narozena 8.1., žije v Brně *** Předměty studia: nederlandistika, filmová věda, mezinárodní vztahy. Vše jsem studovala ráda. *** Živí se: psaním, čtením, překládáním *** Baví se: filmy, hudbou, literaturou, uměním, projekty, skládáním origami, cestováním, mobilními aplikacemi
Příspěvek byl publikován v rubrice Pondělní písně se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s