The Soul of Sharon Jones

V pátek 18. listopadu zemřela ve věku 60 let na rakovinu slinivky, „po tříletém hrdinném boji s nemocí“, zpěvačka Sharon Jones. Většinou jsou mi takové fráze z duše protivné, ale v tomto případě je mluvit o boji více než na místě. Sharon Jones o své nemoci hovořila, zpívala, snažila se ji porazit svou energií, kvůli které se jí někdy říkalo James Brown v sukni. Kdyby se rakovina opravdu dala vyléčit odhodláním, nasazením, vírou a optimismem, neměla by u paní Jonesové nejmenší šanci.

Ostatně i hudební kariéra této rodačky z města Augusta (další věc, která ji spojovala s Jamesem Brownem) v americké Georgii měla podobu dlouhého boje. Začínala jako zpěvačka v kostelním sboru, od počátku sedmdesátých let se pokoušela prosadit jako zpěvačka funková. Snažila se marně získat smlouvu u některého hudebního vydavatelství, ale jak jí natvrdo řekl jeden producent, byla „příliš černá, malá, tlustá a ošklivá“, aby měla šanci na úspěch. Na pár let to dokonce vzdala, pracovala například jako bachařka ve vězení nebo černá šerifka (sic!) pro jednu banku.

Průlom přišel v roce 1996, kdy dostala nabídku na kšeftík jako vokalistka ve studiu při nahrávání nového alba Lee Fieldse. Producenty Gabriela Rotha a Philipa Lehmana její výkon zaujal natolik, že s ní natočili song Switchblade. Ten se objevil na albu Gimme the Paw, které vyšlo pod křídly Desco Records, jejich nového brooklynského vydavatelství. Sharon Jones doprovázeli Soul Providers, studiová kapela, která se během let transformovala (spolu se zrodem labelu Daptone Records) na The Dap-Kings. Jejich první společné album vyšlo v roce 2002 pod názvem Dap Dippin‘ with Sharon Jones and the Dap-Kings. A tak se Sharon Jones začala v už poměrně zralém věku stávat populární. Sice ji nehráli v rádiích, ale v jistých kruzích se začalo vědět, že je vážně dobrá. Písně Sharon Jones and the Dap-Kings se začaly objevovat v reklamách a na soundtracích k populárním filmům a seriálům. V letech 2007 a 2008 hostovala na Lou Reedově turné Berlin jako vokalistka spolu s Anthonym/Anohni, která jí věnovala následující vzpomínku:

We sang and travelled together as Lou Reed’s background singers on the restaging of „Berlin“ and we had a real laugh! By power of example, you gently pushed me to sing with more guts! Thank you for that. You were born to sing, Sharon, and I am so glad you got the chance to share that with the world. xxxx

V roce 2009 nazpívala duet s Michaelem Bublé pro jeho album Crazy Love. První nominace na ceny Grammy se dočkala až v roce 2014 za album Give the People What They Want. V roce 2015 měl na festivalu v Torontu premiéru dokumentární film o jejím životě a kariéře Miss Sharon Jones!.

A vy už nyní máte jistě dostatek indicií, abyste uhodli, komu budou věnovány dnešní Písně.

Začneme již výše zmíněnou písní Switchblade (která byla mimochodem původně plánována pro zpěváka-muže) – The Soul Providers a Sharon Jones.

Poprvé jsem Sharon Jones zaznamenala právě jako vokalistku Lou Reeda, který zjevně neměl problém nechat ji za sebe občas zaskočit. Živá verze Sweet Jane byla nahrána na koncertu v Sydney, v lednu 2007.

Ovšem vyhledat si i její sólové věci mě přiměla až fascinující verze folkové klasiky Woody Guthrieho This Land Is Your Land, kterou jsem zaslechla na konci jednoho dílu Odložených případů.

Píseň Get Up and Get Out (z alba Give the People What They Want) je sice o rozchodu, Sharon Jones z ní ale udělala bojovnou píseň proti rakovině. V pařížské Olympii předvedla v květnu 2014 skvělou šou, která je na youtube k vidění v celé kráse. V úvodu k písni láskyplnně paroduje Tinu Turner a její tradiční úvod k hitu Proud Mary.

Sharon Jones se v roce 2015 vydala na letní turné s názvem Wheels of Soul s bluesovou skupinou Tadeschi Trucks Band. Zde jejich společná verze písně She Ain’t a Child No More z alba I Learned the Hard Way (2010).

Letos v létě se Sharon Jones objevila v reklamě na luxusní automobil 2017 LINCOLN MKZ, pro níž s The Dap-Kings nahrála novou verzi písně Midnight Rider od The Allman Brothers.

A na závěr si dáme píseň Retreat!, k níž existuje výborný animovaný klip od Lizzi Akana. Neohrožená Červená karkulka Sharon Jones si v něm poradí ne s jedním, ale s celou armádou zubatých vlků.

Užijte si s paní Jonesovou krásný začátek nového týdne, drazí přátelé. A buďte neohrožení. Proti rakovině vám to sice nepomůže, ale užijete si tak mnohem víc zábavy.

Reklamy

supitwist se představuje:

Iniciály: VH *** Nacionále: narozena 8.1., žije v Brně *** Předměty studia: nederlandistika, filmová věda, mezinárodní vztahy. Vše jsem studovala ráda. *** Živí se: psaním, čtením, překládáním *** Baví se: filmy, hudbou, literaturou, uměním, projekty, skládáním origami, cestováním, mobilními aplikacemi
Příspěvek byl publikován v rubrice Pondělní písně se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s